Život jako videohra aneb jaký je design života (2/3).

Inspirováno a přeloženo z anglického originálu MANSON, Mark, 2017. Life Is a Video Game—Here Are the Cheat Codes [online] [vid. 2017-04-23]. Dostupné z: https://markmanson.net/life-cheat-codes

Vítej hráči číslo 1,
ve druhém díle strategického návodu pro hru známou pod jménem Život.

Jak jsi už sám bezpochyby zjistil, hra života je často celkem složitá.  V prvním díle jsme se bavili obecně o tom, jak vyhrát hru života. Nastínili jsme si její úrovně a dnes se podíváme životu pořádně na kloubok.

Ano, jak se říká v citátě od Matky Terezy, Život je hra – hrej ji!

Žádný strach, předtím než jí začneš hrát a nevíš jak, dostává se Ti rychlého a jednoduchého návodu. Tento návod ti pomůže k dokončení tvojí mise na co nejvyšíí úrovni. V následujícím díle budeš moct sám poznat a pochopit, jak je život „nadesignován“, tak aby jsi dokázal čelit a bojovat. Přeji Ti hodně štestí ve hře! 🙂

>>> Design života <<<

Život je jedna velká komplexní hra. Je to dosud největší známá otevřená hra na světě. My všichni jej začínáme s odlišnými počátečními statistikami a jsme puštěni do širokého spektra prostředích, která nám mohou poskytnout určitou výhodu či nevýhodu.

Ale protože většina lidí má potíže si život konceptualizovat, předpokládají tak, že nemají kontrolu nad svým životem. Ale vlastně nemají daleko od pravdy.

Hra života je v podstatě navrhnuta překvapivě jednoduše. Je řízena několika jednoduchými principy, které jsou vytvořeny, proto aby hráč získal zkušenost s velkým množstvím náhody.

1. Život je navrhnut tak, že na nás neustále hází složité a neočekávané problémy.

Život je nikdy nekončící proud problémů, které musí být konfrontovány, překonány anebo vyřešeny. Když v jakémkoliv bodě života dojdou problémy, tak my jako hráči si začneme vytvářet nevědomky problémy sami. Problémy jsou vlastně to, co nás drží při životě a dává nám význam, a též jsou nutností k vybojování Úrovně 4 a 5 (předat hodnotu a zanechat odkaz)

Jako hráči strávíme většinu času tím, že se připravujeme na reseni-vs-problemočekávané problémy. Ale právě kvůli této přípravě jsou ty nejtěžší problémy, které zažijeme neočekávané.

Tato tvrdá hráz neočekáváných problémů nedává hráči smysl, protože má nedostatečnou kontrolu nad svým vlastním životem. Zkusme vzít v potaz, že smyslem života není kontrola toho, co se nám stane, ale spíše kontrola a výběr vyšší úrovně reakcí na podněty, které se nám stanou.

2. Hráči mohou odpovídat na problémy buď řešením, nebo rozptýlením. Všichni hráči musí znát problémy s reakcemi (i v momentě, kdy si vybírají jak nereagovat na problém problémem či reakcí)

Všechny reakce mohou být rozděleny na dvě možnosti:
Řešení a Rozptýlení.

Řešení jsou akce a činnosti, které vyřeší problém, který mu brání v pokračování a opakování se v budoucnosti. Rozptýlení jsou akce nebo činnosti určené buď k tomu, aby hráč nevěděl o existenci problému, anebo nevnímal bolest, kterou tento problém může způsobit.

Pokud hráč cítí, že rozumí problému a je schopen se s ním vypořádat, může přejít k řešení. Pokud je hráči ze života špatně, tak pak bude pravděpodobně pokračovat v rozptýlení, které mu pomůže předstírat, že problém vlastně není.

3. Čím víc používáme každé řešení nebo rozptýlení, tím je snadnější a bude automatičtější pokračovat v tomto procesu i v budoucnu.

Čím častěji využíváme řešení nebo rozptýlení, tím snazší bude, aby se to stalo znovu a znovu až do stavu, kdy se to začne stávat nevědomé a automatické. Jak je jednou řešení nebo rozptýlení nevědomé a automatické, stává se zvykem.

Zvyky jsou důležité, protože nás chrání před pádem do přechozí úrovně, kterou jsme již předtím dobily. Jakmile najde hráč řešení ke splnění úrovně, musí zopakovat řešení několikrát, aby z něj udělat zvyk a zdokonalil si tuto úroveň natolik, aby mu dovolila pokročit o další úroveň výše.

4. Řešení nás posouvají kupředu k další úrovni. Rozptýlení nás udržuje na stejné úrovni.

Od času, kdy dosahování nových úrovní v životě vyžaduje řešení problémů, rozptylování sama sebe od našich problémů zaručuje, že zůstaneme zamrznutí na stejné úrovni.

Když naše rozptylování začne býti zvykem, tak začneme trvale „zamrzávat“ na jedné úrovni a nejsme si toho ani vědomi. Pokud jsi byl někdy zvědavý, proč v poslední době všechny tvoje vztahy končili bídně, tak je šance, že tvoje rozptylovací zvyky ti brání dosáhnout skutečné intimity nutné k poražení Úrovně 3.

5. Vzorec, který vede k výhře ve hře života je vlastně neuvěřitelně jednoduchý:výherní-vzorec

  • a) správně rozpoznej tvá řešení a rozptýlení
  • b) eliminuj rozptýlení
  • c) ????
  • d) měj z toho prospěch

 

Jeden jednoduchý příklad za všechny: V práci mám problém, že mě můj šéf nesnáší. Takže buď můžu usilovat o řešení (konfrontovat situaci se svým šéfem, hledat jak být přeložen, pracovat usilovněji atd.) anebo můžu pěstovat rozptýlení (pařit každý den, kouřit, masturbovat při sledování Disneyovek atd.)

Čím častěji si vyberu řešení, tím častěji se vybrané řešení stane pro mě snazší a povede mě v konečném důsledku o úroveň výš. Naopak čím častěji si vyberu rozptýlení, tím častěji se vybrané rozptýlení pro mě stane snazší a udělá ze mě flákače s podivným sexuálním fetišem.

Dovolím si položit poznámku na závěr, která je poměrně důležitá pro aplikování kompletních „cheatů“ v životě (o samotných „cheatech“ se detailně budeme bavit v posledním díle) ve spojení s jeho designem, tak abychom vybudovali svojí touženou pyramidu ještě předtím, než umřeme…žonglování-joker-žolík

Jen proto, že se posuneš o úroveň výš, neznamená, že problémy z předchozí úrovně přestanou. Kámoš stále
potřebuje jíst (Úroveň 1). My všichni potřebujeme být v bezpečí, abychom něčeho dosáhli (Úroveň 2) a vztahy vyžadují čas a práci (Úroveň 3).

Představ si posun o úroveň výše jako nezbytnou cestu od žonglování s basebalovými míčky k žonglování s noži. Radši než půjdeš o úroveň výš, vyzkoušej si, jaké je to žonglovat se třemi čtyřmi nebo pěti noži…

Po poznání podstaty života jsme si dnes představili jeho koncept a to, jak je navržen. Příště cyklus uzavřeme článkem s užitečnými „cheaty“ do života (3/3), které by se Ti do tvé hry života mohli hodit a ve spojení s tím co už víš, utvořit „cestu za vítězstvím„.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *