Život jako videohra aneb jak vyhrát hru života (1/3)

Inspirováno a přeloženo z anglického originálu MANSON, Mark, 2017. Life Is a Video Game—Here Are the Cheat Codes [online] [vid. 2017-04-23]. Dostupné z: https://markmanson.net/life-cheat-codes

Vítej hráči číslo 1,
ve druhém díle strategickém návodu pro hru známou pod jménem Život.

V prvním díle jsme se bavili obecně o tom, jak vyhrát hru života. Nastínili jsme si její úrovně a dnes se podíváme hřebíčku života pořádně na kloubok.

Ano, jak se říká, život je těžký.

Žádný strach, tento rychlý návod je sestaven tak, aby Ti pomohl dokončit tvoji misi a dokončit tak hru života, na co nejvyšší možné úrovni. V následující třech dílech to sám budeš moct poznat a hned první díl Ti nastíní celou podstatu hry.

Jak vyhrát hru života

Hodně štěstí šampione!

Cíl života je jednoduchý: Dostat se na co nejvyšší úroveň. Každá úroveň v životě představuje nějakou výzvu, kterou musíme překonat. Jakmile jí jednou překonáme, můžeme se soustředit na posunutí o úroveň výše. Cílem v životě tedy je dokončit co nejvíce možných úrovní. Na konci hry se pak člověku s nejvyšší úrovní dostane nejlepšího pohřbu.

V životě existuje 5 úrovní:

  • Úroveň 1 – Najít něco k snědku; najít postel, na které přes noc přespíš
  • Úroveň 2 – Vědět, že se nechystáš umřít
  • Úroveň 3 – Najít svoje lidi
  • Úroveň 4 – Udělat něco, co je důležité a má hodnotu, jak pro tebe, tak i pro ostatní
  • Úroveň 5 – Vytvořit odkaz


Úroveň 1
 v podstatě znamená, že nejsi bezdomovec a/nebo nehladovíš. To je, jak je známo i z Maslovovo pyramidy potřeb, startovní bod pro všechno ostatní. Šance jsou, i když se zastavíš na první úrovni, ale pravděpodobně bys asi teď tento článek nečetl.

Úroveň 2 se stává trochu složitější, protože spousta lidí má pohodlnou postel, na které se mohou každý den vyspat, ale nemohou spát kvůli venkovní střelbě či explozích v jejich okolí, anebo jejich otec se opije a snaží se zapálit barák.

Žádná z těchto věcí není příjemná. Úroveň 2 vyžaduje, že si najdeš bezpečné a stabilní bydlení k tomu, aby ses usadil. Dostat se na Úroveň 2 de facto vyžaduje najít si úspěšně cestu k odstranění nebezpečných situací ze svého života.

Úroveň 3 vyjadřuje rovinu vztahů. Jde o to najít ty správné lidi, co milujeme a správné lidi, co milují nás.

Zní to mnohem jednodušeji a zábavněji než to ve skutečnosti je. Hlavně protože, jak jsi asi už doposud zjistil, většina lidí stojí za prd.

Směřovat k těm, kteří nestojí za prd je celkem obtížné a trochu se do toho ponoříme později.

Úroveň 4 znamená vytvořit si nějakou dovednost či znalost nebo schopnost přidat hodnotu světu okolo tebe a též udělat ze sebe tak trochu špatného.

Úroveň 5 pouze znamená se ujistit, že v momentě, kdy umřeš, říct si, že tvůj život měl smysl. Hodně štěstí s tímhle šampione.

Většina z nás dostane náskok díky našim rodičům. Pokud máš štěstí, tvoji rodiče tě úspěšně provedli úrovněmi 1-3 a dali ti pěkný nášlap v dosažení úrovně 4. Pokud se tvoji rodiče o tebe starali, ale byli tak

trochu emocionálně nevyrovnaní, tak pravděpodobně budeš někde na úrovni 1 a 2 a dostat se na úroveň 3 pak je zcela na tvých rukou.

Pokud jsi byl vychován vlky, tak Ti gratuluji k tomu, že ses naučil číst a neslintáš nad klavesnicí či displejem svého smartphonu.

Jak jsi dočetl až jsem, znáš zhruba podstatu života. O tom, jak je život navržen, se pobavíme příště v článku zaměřeném na design života (2/3). Po něm hned navážeme konkrétními činy respektive užitečnými „cheaty“ do života (3/3), které by se Ti mohli hodit.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *